YABANCILAR HUKUKU

YABANCILAR HUKUKU

 

 

Yabancılar Hukuku

Yabancılar Hukuku ile ilgili tüm yazılarımıza aşağıdaki kategorilerden ulaşabilirsiniz. Ancak onun öncesinde Yabancılar Hukuku hakkında kısa bir bilgi edinmek amacıyla isterseniz bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Türkiye, geçmişte göç veren bir ülke konumunda iken bu yaklaşık olarak son 10 yılda çevresindeki siyasi olaylardan dolayı göç alan bir ülke durumuna gelmiştir. Buna bağlı olarak her geçen gün Türkiye’de yaşayan yabancı sayısı artmaktadır. Yabacıların sayısının artması bu alanla ilgili hukuki sorunların artması anlamına gelmektedir. Türkiye’deki kanunlar yabancıların haklarını korumayı ve mağdur olmalarını engellemeyi hedefler. Yabancılar kanunların kendilerine sağladığı bu haklardan faydalanmak için bir hukuk bürosuna danışmaları elbette ki onlar için daha faydalı olacaktır. Bu alanda Hukuk Büromuz,  Yabancılar Hukuku alanında uzman Avukat ve Yabancı Danışmalarımız aracılığıyla bilfiil hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sı temel haklar ve hürriyetleri, yabancı ya da vatandaş ayrımı yapılmaksızın “herkese” tanınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti şüphesiz ki bu konuda bir kanunla sınırlama yapacaksa da bunu uluslararası hukuka uygun yapacaktır.

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu Türk vatandaşlığının kazanılması ve kaybına dair iş ve işlemlerin yürütülmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla düzenlenmiş olup Türk vatandaşlığının kazanılması ve kaybına ilişkin esasların düzenlenmesine ve vatandaşlık hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin usulleri kapsar.

Ayrıca Türkiye’ de yabancı yatırımcı sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye’yi ekonomik olarak fırsat gören yabancı yatırımcılar sermayelerini Türkiye’ye getirerek iş kurmaktadırlar. Yabancı yatırımcılar şirketlerini kurarken kanunlara ve yönetmeliklere uygun bir şekilde kurmaları gerekmektedir. Bundan dolayıdır ki yabancı yatırımcılar şirket kurarken bu konuda uzman bir hukuk bürosundan yardım almaları onların faydalarına olacaktır.

Yabancılar Hukuku Yazılarımız

Yukarıdaki yazımız genel olarak yabancılar hukuku konularını içermektedir. Ancak ayrıntıya girmek gerektiği için bu konuda yazdığımız makaleleri bu sayfadan ulaşabilirsiniz.