CEZA HUKUKU

CEZA HUKUKU

 

 

Ceza Hukuku

Ceza Hukuku ile ilgili tüm yazılarımıza aşağıdaki kategorilerden ulaşabilirsiniz. Ancak onun öncesinde Ceza hukuku hakkında kısa bir bilgi edinmek amacıyla isterseniz bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Ceza Hukuku’nun asıl amacı toplumun huzur ve güvenini sağlamaktır. Toplum yaşamında farklı suç tiplerinin ortaya çıkması ile birlikte herkes bir suçun mağduru ya da suçun şüphelisi olabilmektedir. Böyle bir durumda başvurulacak hukuki yollar mevcuttur. Dava yoluyla suçun mağduru olanlar haklarını talep edip suçlunun cezalandırılmasını isteyebilirken, suçun şüphelileri de kendilerini savunarak hapis cezası ya da adli para cezası gibi olumsuz sonuçlardan kurtulabilmektedir. Ceza hukukunda süreç, genel hatlarıyla soruşturma, kovuşturma ve infaz hukuku süreci olarak tanımlanabilir. Bu süreç soruşturma aşaması ile başlayıp cezanın infazı ile sona ermektedir.

Soruşturma aşamasında iddia makamı (savcılık) şüphelinin suç işlediği kanaatine varırsa, şüpheli hakkında bir iddianame düzenleyerek ceza davası açar. Türkiye de ceza davalarına bakmaya yetkili ceza mahkemeleri, temel olarak asliye ceza mahkemesi ve ağır ceza mahkemesi olmak üzere iki tür mahkemeden oluşmaktadır. Bu mahkemelerin ceza davalarına bakma görevleri suç vasfı ve ceza miktarına göre belirlenmektedir.

Hangi mahkemede davanın açılacağı belirlendikten sonra ceza mahkemesi, yapacağı yargılama neticesinde sanık hakkında beraat ve ya mahkûmiyet hükmü olarak “adli para cezası”, “hapis cezası” veya “güvenlik tedbirine” karar verebilir. Kararda ayrıca hapis cezasının ertelenmesi veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması (hagb) gibi bireyselleştirme kurumları uygulanabileceği gibi sanığa verilen hapis cezası adli para cezasına da çevrilebilir. Ceza davası, istinaf, temyiz ve kararın düzeltilmesi gibi aşamaları da geçtikten sonra kesinleşmiş hapis cezası ile ilgili infaz hukuku süreci başlar. 

Görüldüğü gibi Ceza Hukuku çok dikkat edilmesi gereken bir hukuk dalıdır. Sanık, mahkemedeki yargılamanın tüm aşamalarında bir avukatın hukuki yardımından yararlanma hakkına sahiptir. Ağır sonuçları ortaya çıkarabilmesi sebebi ile ceza davalarında iddia ve savunmaların doğru ve eksiksiz şekilde yapılması büyük önem arz etmektedir. Ayrıca ceza davalarındaki teknik detaylar dava sonucunu etkileyebilmektedir. Bundan dolayıdır ki bireylerin ceza davalarını bir avukat ile beraber yürütmeleri kendi haklarını korumaları için çok önemlidir. Söz konusu önemi bilen büromuz, alanın da uzman Ceza Avukatları ile müvekkillerimize Ceza Hukuku alanında hukuki ve avukatlık hizmeti vermektedir.

Ceza Hukuku Yazılarımız

Yukarıdaki yazımız genel olarak ceza hukuku konularını içermektedir. Ancak ayrıntıya girmek gerektiği için bu konuda yazdığımız makaleleri bu sayfadan ulaşabilirsiniz.