GAYRİMENKUL HUKUKU

GAYRİMENKUL HUKUKU

 

 

Gayrimenkul Hukuku

Ceza Hukuku ile ilgili tüm yazılarımıza aşağıdaki kategorilerden ulaşabilirsiniz. Ancak onun öncesinde Ceza hukuku hakkında kısa bir bilgi edinmek amacıyla isterseniz bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Gayrimenkul, taşınmaz manasına gelmektedir. Taşınmaz denildiği zaman çok kapsamlı bir kavram ortaya çıkmaktadır. Bu kavrama apartmanlar, siteler, plaza, rezidans, arazi, tarla ve her türlü konut ve işyeri girmektedir. 

Gayrimenkul hukuku ise toplumun her kesimini yakından ilgilendiren bir hukuk dalı olduğu için, Türk Medeni Kanunu içerisinde yer alan eşya hukukunun önemli bir kısmını oluşturur. Gayrimenkul hukuku içerisinde bazı dava ve sözleşmeler örnek vermek gerekirse;

  • Tapu işlerinin yapılması ile birlikte buradan doğan iptal ve düzeltme davaları
  •  Ayni hak kurulması – şahsi hak kurulması işleri
  •  Yapı projelerinin hukuk kurallarına uygun olarak çizilmesinin denetimi
  •  Taşınmazlara ilişkin idari davalar
  •  Kat irtifakı – kat mülkiyeti kurulması
  • Yabancıların Türkiye’de gayrimenkul edinmeleri ve bunları
  • Eser, hizmet, satış, kira, arsa payı veya kat karşılığı inşaat sözleşmeleri

Yukarıda saydıklarımız gayrimenkul hukuku alanında belli bazı örnek dava ve sözleşmelerdir.  Fakat bu davalar veya sözleşmeler sadece gayrimenkul hukuku gözetilerek takip edilmesi hata olacaktır. Çünkü bu dava veya sözleşmeler içinde idare hukukuna, medeni hukuka, eşya hukukuna, ceza hukukuna ve hukukun başka birçok alanına temas eden iş ve işlemler girer. Bu dava veya işlerin bir avukat ile takip edilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak birçok hukuk dalını içerisinde bulunduran Gayrimenkul Hukuku ile ilgili davaların bir avukat aracılığı ile takip edilmesi yararlı olacaktır. Söz konusu önemi bilen büromuz, alanın da uzman Gayrimenkul Avukatları ile müvekkillerimize Gayrimenkul Hukuku alanında hukuki ve avukatlık hizmeti vermektedir.

 Ceza Hukuku Yazılarımız

Yukarıdaki yazımız genel olarak ceza hukuku konularını içermektedir. Ancak ayrıntıya girmek gerektiği için bu konuda yazdığımız makaleleri bu sayfadan ulaşabilirsiniz