BİLİŞİM VE E-TİCARET HUKUKU

BİLİŞİM VE E-TİCARET HUKUKU

 

 

Bilişim ve E-Ticaret Hukuku

Bilişim ve E-Ticaret Hukuku ile ilgili tüm yazılarımıza aşağıdaki kategorilerden ulaşabilirsiniz. Ancak onun öncesinde Bilişim ve E-Ticaret Hukuku hakkında kısa bir bilgi edinmek amacıyla isterseniz bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Günümüzde teknoloji her geçen gün artmaktadır. Bu artan teknoloji insan hayatının birçok alanına etki etmeye başlamış hatta bazı alanlarda vazgeçilmezi olmaya başlamıştır. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte bilişim hukuku gündeme gelmeye başlamıştır. Yani aslında Bilişim Hukukunu  bilgi ve teknolojinin kötüye kullanımı ile insanlara zarar verilmesini önlemek amacıyla ortaya çıkmış olan bir hukuk dalı şeklinde tanımlayabiliriz.

Bilişim hukuku bireyleri, girişimcileri, e-ticaret sitelerini veya sosyal medya ağları gibi birçok alanı içine almaktadır.

Bilişim Hukuku alanına giren bazı suç örnekleri vermek gerekirse;

  • Sosyal medyadan taciz, hakaret, şantaj vb. 
  • Bireylerin kişilik haklarına saldırı. Örneğin videosunun isteği dışında internette yayınlanması
  • Veya unutulma hakkının engellenmesi. Yani kişinin internet üzerindeki bazı içeriklerin kaldırılmasını istemesi
  • Terör örgütlerinin faaliyetlerini sanal dünyaya taşımaları
  • Fikri mülkiyet haklarına yapılan haksız saldırılar

Yukarıda saydıklarımız bilişim hukuku alanına giren en bilindik suçlardır.

İnternetin ve sosyal medyanın bu kadar yaygınlaşması elbette ki ticaretinde bu sistemin içine girmesinde etkili olmuştur. Bundan dolayı farklı sektörler de binlerce e-ticaret sitesi veya sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Şüphesiz ki internet üzerinden yapılacak alışverişlerde de birçok farklı sorun ortaya çıkacaktır. Böyle bir sorunla karşılaştığınız da bu konuda uzman bir hukuk bürosundan yardım almanız hak kaybı yaşamamanız adına faydalı olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi günümüzde ticaret alanın da birçok e-ticaret sitesi ve sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Şüphesiz ki bu site ve sosyal medya hesap sahipleri olan kişiler, şirketler veya kurumlar internet üzerindeki izlenimleri ticaretini önemli düzeyde etkilemektedir. Bundan dolayı internet ortamındaki olumsuz bir haber ya da içerik itibarı zedeleyebilir ve şirketlerin, kişilerin veya kurumları olumsuz etkileyebilir. Bu sorunun çözümü amacıyla itibar yönetimi kavramı ortaya çıkmıştır. Bu konu hakkında büromuzda bilişim ve e-ticaret hukukundaki uzman avukatlarımız müvekkillerimize gereken desteği vermektedir. 

Bilişim ve E-Ticaret Hukuku Yazılarımız

Yukarıdaki yazımız genel olarak bilişim ve e-ticaret hukuku konularını içermektedir. Ancak ayrıntıya girmek gerektiği için bu konuda yazdığımız makaleleri bu sayfadan ulaşabilirsiniz.